W debacie o stanie finansów publicznych wzięła udział Katarzyna Szwarc – Visiting Fellow in Sustainable Finance at Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment, London School of Economics and Political Science.

Polskie finanse publiczne są obecnie w dobrej kondycji. By ten stan podtrzymywać, musimy odpowiednio modelować system podatkowy, nie bojąc się przy tym ani długu, ani rozważnego podnoszenia podatków
Katarzyna Szwarc
London School of Economics and Political Science

Finanse publiczne w Polsce są dziś w dobrej kondycji. Wskazują na to choćby dane publikowane przez Eurostat. Nie spełniły się czarne prognozy przedstawiane przez niektórych, które dotyczyły „drugiej Grecji”. Nie ukrywam, że mam pewne pretensje do niektórych ekonomistów w związku z lansowaniem przez nich takich wizji, choć nie było ku temu podstaw.


Jako społeczeństwo zaczęliśmy wierzyć w to, że dług nie musi być zły, o ile jest zaciągany w konkretnych rozwojowych celach. Celach, które mogą nam pozwolić na wspięcie się na kolejny szczebel na drabinie rozwoju gospodarczego.


Czy możemy mieć jako państwo wyższe przychody, nie podnosząc podatków? Być może. Ale nie warto negować zupełnie możliwości podnoszenia podatków. Trzeba za to myśleć o tym, jak kształtować kompleksowo cały system tak, aby był sprawiedliwy. Do najbardziej palących problemów obecnych dziś w Polsce zaliczyłabym relacje między opodatkowaniem i zyskami z rynków kapitałowych, a inwestycji w nieruchomości.


Dziś dochody do budżetu z podatku od zysków kapitałowych to 0,7 proc. całości dochodów budżetowych. Tymczasem w Europie średnia to ok. 2,3-2,5 proc. Być może warto rozważyć wzrost kwoty wolnej w przypadku podatku od zysków kapitałowych. Mogłoby to zmotywować społeczeństwo do większej aktywności inwestycyjnej.


Finanse publiczne. Stan i wyzwania.

Debata organizowana przez Zespół Pracy dla Polski

Dołącz do debaty

Email

kontakt@dlapolski.pis.org.pl

Jeśli los Polski leży Ci na sercu i masz własne pomysły na poprawę warunków życia Polaków, serdecznie zachęcamy do podzielenia się nimi z nami.

Napisz do nas jeżeli:

  • Masz pomysł w jakim obszarze powinna być zorganizowana debata.
  • Chcesz dostawać zaproszenia na debaty.
  • Chcesz być prelegentem na naszych debatach. W takim przypadku koniecznie dołącz materiały o sobie.
  • Masz inne wnioski i pomysły, którymi chcesz się z nami podzielić.