Uczniów można podzielić na trzy grupy, jeżeli mówimy o ich zainteresowaniach i aktywnościach pozaszkolnych – dzieci uzdolnione sportowo, uzdolnione artystycznie oraz harcerzy. Wychowanie harcerskie polega na wolności, to jedno z najważniejszych przesłań harcerstwa. Harcerze przysięgają służyć Bogu i Ojczyźnie, w wielu wymiarach. A także dbać o samorozwój i zdrowie, w tym między innymi w harcerstwie kładziemy akcent na negatywny wymiar uzależnień.
Harcerstwo to samokształcenie, samowychowanie. Sama jako instruktor w harcerstwie widzę, jak bardzo zdobywanie nowych kompetencji jest istotne dla dzieci. To wszystko pokazuje, że dzieci potrzebują aktywności swego rodzaju narzędzi wychowawczych. Dzieci powinny mieć obowiązki, które wykonują. Wtedy uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Przecież jako dorosły człowiek tak czy siak zmierzy się z tym, że będą na nie czekać obowiązki.
Częścią wychowania dzieci jest pokazywanie im celu, do którego mają zmierzać. Uczenie odpowiedzialności, ale przy tym sprawianie, że będą poszukiwać własnej drogi. Dlatego system oświaty musi skupiać się na takich metodach dydaktycznych, które będą kształtować charakter młodych ludzi, tak aby kształtować odpowiedzialnych dorosłych dobrze funkcjonujących w społeczeństwie.