Patrząc na kwestię podatków klimatycznych z perspektywy relacji między krajami europejskimi, należy zadawać sobie pytanie o to, kto zyska na różnych inwestycjach związanych ze zmianami w energetyce. Mam tu na myśli produkcję turbin wiatrowych, energetykę wiatrową itd. Nie jest tajemnicą, że w ogromnym stopniu skorzysta na tym kapitał niemiecki.

Na ile dziś polityka rozwojowa jest realizowana i na ile obecny rząd realizuje ją skutecznie? Dziś zmiany polityczne są niepokojące. Patrząc na los projektu CPK, czy sprawy dotyczące budowy polskiej elektrowni atomowej, trudno nie stwierdzić, że rząd Donalda Tuska popada w pewnego rodzaju marazm. Tymczasem czas ucieka. Z jednej strony mówimy, że dostaniemy z UE pieniądze na inwestycje, a z drugiej strony mamy rząd, który inwestycji nie chce realizować.

Należy mówić o społecznych skutkach Zielonego Ładu, o tym, jak wpłynie na społeczeństwo. To ważna debata społeczna. Tę debatę należy także prowadzić i inspirować w Europie. Budowa europejskiego frontu, z Włochami, konserwatystami i nie tylko, który podejmowałby tę debatę i wpływałby na instytucje europejskie, to ważne zadanie.