Budżet państwa jest planem finansowym, na podstawie, którego państwo realizuje swoją politykę. Jest jednym z najbardziej złożonych państwowych dokumentów, procedowanym w formie ustawy w specjalnym trybie.
Utworzenie spójnego planu wymaga zaangażowania wszystkich resortów oraz wsłuchania się w potrzeby społeczeństwa. W zależności od sytuacji gospodarczej rolą rządu jest dopasowanie polityki finansowej w taki sposób, aby jak najpełniej zrealizować potrzeby obywateli przy jednoczesnym zagwarantowaniu wzrostu gospodarczego. Wyważenie tych dwóch wartości jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym dokładnej analizy sytuacji makroekonomicznej i społecznej w Polsce i na świecie. Jednocześnie sektor finansów musi zachować bufor elastyczności gwarantujący możliwość szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych. Dokładnie tak jak miało to miejsce w przypadku wybuchu pandemii czy wojny na Ukrainie.
System finansowy podlega jednak dynamicznym zmianom, wynikającym chociażby z rozwoju technologicznego oraz powstawania nowych gałęzi gospodarki. Wymaga zatem ciągłej pracy oraz coraz to nowych rozwiązań gwarantujących jego stabilność. Niestety działania obecnego rządu przypominają zachowania jeźdźca bez głowy. Procedura nadmiernego deficytu, przy tym rekordowy deficyt oraz załamanie dochodów budżetowych, wymagające nowelizacji. Można więc teraz zadać pytania: Jaka jest obecna sytuacja budżetowa Polski? Czy w zaledwie rok można zburzyć osiem lat ciężkiej pracy?