W debacie o stanie finansów publicznych wziął udział Robert Gwiazdowski – ekonomista, prawnik, komentator gospodarczy i polityczny.
Niezależnie od tego czy dziś stan finansów publicznych jest dobry, czy zły, powinien być transparentny. Dotyczy to choćby kwestii długu publicznego. W przypadku długu publicznego należy pamiętać, że niezwykle istotne jest to, gdzie się zadłużamy. Czy u nas w naszej walucie, czy za granicą. To ma kluczowe znaczenie.
Centrum Adama Smitha od lat stało na stanowisku, że mamy za wysokie opodatkowanie pracy, a za niskie opodatkowanie kapitału. Dziś różnica między opodatkowaniem pracy i kapitału jest znacząca, na korzyść kapitału. Pamiętajmy, jak głosi stare porzekadło, nie ma dobrych podatków, są tylko mniej złe. Musimy dziś się poważnie zastanowić, co jako państwo chcemy opodatkowywać, kogo chcemy wspierać.
Jaki będzie stan finansów publicznych w Polsce w przyszłości? Nie wiem. Rysuje się przed nami bowiem wiele niepewnych zdarzeń, które mogą mieć wpływ na ten sektor. Pamiętać należy jednak o odpowiedniej realizacji funkcji państwa, które powinno prowadzić działania „obronne” wobec państwa, dotyczy to, owszem, ścigania oszustów podatkowych, ale także takich kwestii jak drukowanie pieniędzy, czy odpowiednie natężenie działań interwencyjnych.
Finanse publiczne. Stan i wyzwania.
Debata organizowana przez Zespół Pracy dla Polski
Dołącz do debaty
Jeśli los Polski leży Ci na sercu i masz własne pomysły na poprawę warunków życia Polaków, serdecznie zachęcamy do podzielenia się nimi z nami.
Napisz do nas jeżeli:
- Masz pomysł w jakim obszarze powinna być zorganizowana debata.
- Chcesz dostawać zaproszenia na debaty.
- Chcesz być prelegentem na naszych debatach. W takim przypadku koniecznie dołącz materiały o sobie.
- Masz inne wnioski i pomysły, którymi chcesz się z nami podzielić.