Za nami debata o stanie finansów publicznych. Jednym z uczestników debaty był profesor Zbigniew Krysiak, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana.
Stan finansów publicznych zależy od kondycji gospodarki jak i zarządzania tymi finansami. Oczywistym jest, że im lepiej funkcjonuje gospodarka, tym wyższe są dochody budżetowe. Kilka lat temu wielu ekspertów zastanawiało się, jakie będą skutki obniżki niektórych podatków. Mowa tu między innymi o zmianach w PIT, czy CIT. Okazało się, że wprowadzone zmiany pobudziły wzrost gospodarczy, co ostatecznie było korzystne dla finansów publicznych.
Początkowo byłem przeciwny podnoszeniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Ostatecznie jednak stwierdzam, że takie rozwiązanie powinno zostać zastosowane. Przekazywanie obywatelom decyzji w kwestii dysponowania środkami, jakie pozostają w ich kieszeni, daje bowiem konkretny pozytywny efekt.
Polska od 2016 roku do chwili obecnej w kwestii relacji płacy minimalnej do płacy średniej dorównała krajom europejskim, osiągając średnią europejską. Działania dotyczące płacy minimalnej miały między innymi wpływ na redukcję bezrobocia. Warto też zwrócić uwagę w kontekście bezrobocia, że spadało ono sukcesywnie przez minione osiem lat. Tymczasem na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy notujemy wzrosty.
Finanse publiczne. Stan i wyzwania.
Debata organizowana przez Zespół Pracy dla Polski
Dołącz do debaty
Jeśli los Polski leży Ci na sercu i masz własne pomysły na poprawę warunków życia Polaków, serdecznie zachęcamy do podzielenia się nimi z nami.
Napisz do nas jeżeli:
- Masz pomysł w jakim obszarze powinna być zorganizowana debata.
- Chcesz dostawać zaproszenia na debaty.
- Chcesz być prelegentem na naszych debatach. W takim przypadku koniecznie dołącz materiały o sobie.
- Masz inne wnioski i pomysły, którymi chcesz się z nami podzielić.