„Z punktu widzenia Konstytucji RP państwo polskie powinno posiadać odpowiedni określony potencjał obronny. Mowa tu o potencjalne w wielu wymiarach – społecznym, gospodarczym, energetycznym, czy też transportowym. Centralny Punkt Komunikacyjny jako wielki hub transporowy będzie stanowił niezbędny model zabezpieczenia wielu działań państwa, także wojska”
„Pamiętajmy, że jednym z naszych istotnych zobowiązań wobec NATO jest utrzymywanie i rozwijanie naszej własnej zdolności jako państwa do odpierania zbrojnej napaści. Tak, abyśmy sami mogli się obronić, by następnie państwa NATO w wypadku kryzysu mogły nam pomóć. Co to oznacza w kontekście CPK? To przede wszystkim kwestia odpowiedniej przepustowości transportowej, a także stanu dróg, które pozwalałyby na ruchy wojsk, czy dostawy sprzętu”.
„Dzięki powstaniu CPK wojsku zostaną stworzone warunki do prowadzenia skutecznych działań tak w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Na terenie portu będą mogły lądować samoloty specjalne. To tam mógłby odbywać się przerzut i ewakuacja rannych. Ta infrastruktura ma więc kluczowe znaczenie nie tylko w kontekście gospodarczym”