10 powodów, dla których CPK musi powstać

Ambitne narody zasługują na wielkie inwestycje. Taką inwestycją jest Centralny Port Komunikacyjny. To projekt, który powinien być wyłączony z jakiegokolwiek sporu politycznego.

Dlaczego CPK powinien powstać jak najszybciej?

Oto 10 powodów: 

{"cpt":"blog","style":"2","columns":"3","show":100,"from_category":["cpk"],"order":"DESC","orderby":"DESC"}

Aktualności

w temacie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Eksperci
w debacie otwierającej

Do otwierającego spotkania na temat z obszaru infrastuktury - Centralnego Portu Komunikacyjnego zaprosiliśmy liderów opinii i ekspertów.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości. Doktor nauk prawnych. Wieloletni Poseł na Sejm RP. W latach 2006-2007 Prezes Rady Ministrów. W ostatnich latach wiceprezes Rady Ministrów i Przewodniczący Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. W okresie PRL działacz opozycji politycznej.

Od 2021 roku wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Poseł na Sejm RP IX i X kadencji. W latach 2017–2023 prezes Rady Ministrów stojący na czele swojego pierwszego, drugiego i trzeciego gabinetu. W latach 2007-2015 prezes Banku Zachodniego WBK.

Prawnik, politolog i samorządowiec. Poseł na Sejm RP. W latach 2019 – 2023 pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, w latach 2019–2022 sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, w latach 2022–2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Polityk i prawnik. Poseł na Sejm RP. W latach 2018 – 2019 r. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego odpowiedzialny reformę nauki i szkolnictwa wyższego. W latach 2019-2023 rzecznik prasowy rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Ekonomista, menedżer i specjalista w zakresie transportu i zarządzania. Od lipca 2017 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Klastra „Forum na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Luxtorpeda 2.0”.

Pilot wojskowy; generał brygady Wojska Polskiego; dowódca 49. pułku śmigłowców bojowych; dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej; dowódca 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Publicysta, historyk, dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej oraz ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich w Fundacji Instytut Wolności. Autor książek o tematyce gospodarczej i geopolitycznej.

Doktor nauk ekonomicznych, ekspert w zakresie polityki publicznej i wykładowca w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2016–2018 Prezes Zarządu Krajowego Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Asesorów Funduszy Unii Europejskiej. Członek Rady Programowej Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ekspert Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Nowej Europy.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Przewodniczący rady Warsaw Enterprise Institute. Od 2018 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego.

Doktor nauk ekonomicznych, ekspert w zakresie polityki publicznej i wykładowca w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2016–2018 Prezes Zarządu Krajowego Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Asesorów Funduszy Unii Europejskiej. Członek Rady Programowej Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ekspert Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Nowej Europy.

Poseł na Sejm RP Ziemi Opolskiej (od 2019 r.). W latach 2019-2023 wiceminister Obrony Narodowej. Wcześniej wiceminister przedsiębiorczości i technologii w latach 2018-2019. Marcin Ociepa jest także wykładowcą akademickim w Katedrze Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, a także wieloletnim samorządowcem.

Pierwsze spotkanie Zespołu Pracy dla Polski otworzył Prezes Jarosław Kaczyński.

„To jest początek inicjatywy, która ma mieć duże znaczenie. Nie tylko dla naszej formacji politycznej, ale dla Polski. Niezależnie od tego, jak będzie się toczyć historia polityczna, muszą być realizowane określone merytoryczne projekty. To, co w tej chwili rozpoczynamy, przysłuży się powrotowi do normalnej demokratycznej praworządnej Polski. Ten proces i nasze działania będą wymagające, ale wierzę, że będą skuteczne. W ostatnich latach nasz kraj pokazał, że może doganiać innych, że może uzyskiwać istotną pozycję w Europie”
Jarosław Kaczyński – Prezes Prawa i Sprawiedliwości

“Chciałbym wymienić pięć najważniejszych wartości CPK. Po pierwsze, CPK to włączenie Polski do globalnego krwioobiegu gospodarczego. Po drugie, to rewolucja komunikacyjna – budowa osi logistycznych północ-południe w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Po trzecie, to wielki bezpośredni impuls gospodarczy, który daje dodatkowe wpływy do budżetu (PIT, CIT, cła itp.), ale także magnes dla zagranicznych inwestorów. Po czwarte, CPK przyczyniać się będzie do budowy marki Polski. Świat dzięki tej inwestycji będzie mógł się dowiedzieć o naszych możliwościach i ambicjach. Po piąte, Centralny Port Komunikacyjny to kluczowy element naszego bezpieczeństwa. Dlatego powinien być realizowany przez obecny i przyszłe rządy”
Mateusz Morawiecki – przewodniczący Zespołu Pracy dla Polski

Podziel się opinią

Do dyskusji i współpracy zapraszamy wszystkich, którym bliskie są sprawy Polski.
Jeżeli masz przemyślenia w temacie Centralnego Portu Komunikacyjnego – koniecznie dołącz do rozmów.
Wspólnie stwórzmy odpowiedzialną politykę kierowania państwem.

Przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego