W ramach debaty zorganizowanej przez Zespół Pracy dla Polski politycy i eksperci dyskutowali na temat najważniejszych problemów współczesnego polskiego rynku mieszkaniowego.

W dyskusji zorganizowanej przez Zespół Pracy dla Polski wzięli udział politycy, eksperci do spraw nieruchomości oraz dziennikarze zajmujący się tematyką rynku mieszkaniowego. W panelu dyskusyjnym zasiedli: Mateusz Morawiecki – przewodniczący Zespołu Pracy dla Polski; Marek Wróbel – Prezes Fundacji Republikańskiej; Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka; Łukasz Złakowski –specjalista w zakresie prawa procesu inwestycyjnego, gospodarki przestrzennej i gospodarki nieruchomościami; Przemysław Dziąg – Dyrektor Działu Prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a także Tomasz Szlązak, ekspert rynku nieruchomości.

Mateusz Morawiecki, były prezes Rady Ministrów oraz lider Zespołu Pracy dla Polski, podkreślał, że mieszkalnictwo to jeden z najważniejszych a zarazem najbardziej specyficznych obszarów działalności państwa.

W wielu dyskusjach, czy kampaniach wyborczych od lat pada pytanie: „Czy mieszkanie jest prawem, czy towarem?”. Zaproponowałbym nieco inne ujęcie. Mieszkanie jest dobrem. Dobrem, które w pewnym sensie łączy cechy towaru i prawa. Podlega zasadom gospodarki rynkowej, ale jednocześnie trudno wyobrazić sobie bez niego podstawowy byt. Państwo powinno prowadzić politykę mieszkaniową w dłuższym horyzoncie czasowym i gwarantować jej ciągłość. To szczególnie ważne dla młodych ludzi planujących założenie rodziny. To rzecz fundamentalna dla naszej państwowości. Powinniśmy tym samym dbać o niwelowanie napięć między popytem i podażą – stwierdził premier Morawiecki.

Eksperci uczestniczący w debacie podkreślali, że ostatnie lata przyniosły wiele wyzwań dla rynku mieszkaniowego, a klimat na rynku nieruchomości był daleki od naturalnych warunków.

Ostatnie lata, także w kontekście rynku mieszkaniowego, nie były zwyczajne. Wiele impulsów zaburzało naturalny stan rynku. Po pierwsze, w dobie pandemii wiele osób uciekało w pewną lokatę kapitału, za którą uważali mieszkania. Po drugie, napływ uchodźców z Ukrainy bardzo wpłynął na rynek najmu, a co za tym idzie rynek sprzedaży mieszkań. Wreszcie inflacja przełożyła się na ceny materiałów budowlanych, czy kredytów. To wszystko wpływało na popyt – zaznaczał prezes Fundacji Republikańskiej, Marek Wróbel.

Tomasz Szlązak zwracał uwagę na obecne trudne wyzwania dla rynku nieruchomości

Mamy w tej chwili sytuację, która wygląda dość patowo. Rynek deweloperski jest mocno ograniczony pod względem dostępności gruntów i kosztów finansowania. To podstawowe dane, które mocno ograniczają potencjalną dostępność mieszkań w perspektywie kilku lat. Rynek jest też ograniczony poprzez brak rąk do pracy – stwierdził ekspert.

Łukasz Złakowski zauważał, że stworzenie efektywnej polityki mieszkaniowej nastręcza trudności wielu państwom.

Trudno dziś mówić o realizacji jakiejkolwiek spójnej czy kompleksowej polityki mieszkaniowej w Polsce. Zresztą patrząc szerzej, na Europę, niełatwo byłoby wskazać kraj, w którym ta polityka byłaby w pełni spójna i skuteczna. Swoje podejście na przestrzeni lat zmieniali czy to Brytyjczycy, czy Skandynawowie – powiedział.

W trakcie debaty dyskutowano na temat różnorodnych kwestii związanych ze stymulowaniem podaży mieszkań, czy niwelowaniem ograniczeń administracyjnych i biurokratycznych.

{"cpt":"blog","style":"2","columns":"3","show":"6","from_category":["debata-o-mieszkalnictwie"],"order":"DESC","orderby":"DESC"}

Wypowiedzi ekspertów

Podczas debaty o mieszkalnictwie