„Obecnie ceny energii i gazu na rynkach giełdowych co prawda pozostają wyższe niż przed początkiem kryzysu energetycznego, ale zbliżają się do poziomów z 2021 roku.”

„Być może w obliczu bieżącej sytuacji warto szukać równowagi między rynkiem, a interwencją państwa. To znaczy mrozić ceny energii, ale nie na bardzo niskim pułapie, jeśli chodzi o cenę maksymalną, a także nie na tak dużą skalę, jeśli chodzi o wszystkich odbiorców. Moim zdaniem należałoby się zastanowić, czy wsparcie w drugiej połowie 2024 roku powinno obejmować wszystkich, czy też np. więcej wsparcia należy ukierunkować na ludzi najbardziej potrzebujących. Ciekawym rozwiązaniem, które już było stosowane, które wprowadzał rząd PiS, był chociażby dodatek osłonowy.”

„Jakieś regulacje dotyczące tarcz i regulowania cen energii są potrzebne. Niezależnie od pytań o to, jak to robić w najbardziej efektywny sposób.”

Wojciech Jakóbik

Redaktor Naczelny BiznesAlert.pl. Analityk sektora energetycznego od 2009 roku. Wykładowca akademicki i redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Tarcze Antyinflacyjne

Drugi temat Zespołu Pracy dla Polski