Tarcze muszą dalej działać

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował Tarcze chroniące Polaków, które teraz są wygaszane i ograniczane. Natomiast bardzo ważne jest, żeby dalej działały i chroniły Polaków.

„Drugie spotkanie Zespołu Pracy dla Polski dotyczyło spraw podstawowych dziś dla Polaków. Dotyczyło kwestii ochrony naszych obywateli w kontekście cen prądu i żywności. Podczas dyskusji przeprowadzonej na spotkaniu Zespołu Pracy dla Polski generalnie zgodziliśmy się, że należy zachować środki amortyzacyjne, które zostały wprowadzone za rządów PiS.

Zwróciliśmy uwagę, że zerowy VAT na żywność ma przestać obowiązywać od kwietnia. Apelujemy do rządzących, by przedłużyć działanie tej tarczy osłonowej do końca roku.

 

Jeżeli zabraknie odpowiednich działań po stronie rządu, my w projektach poselskich zaproponujemy rozwiązania osłonowe dotyczące regulacji cen energii, a także zerowego VAT na żywność.

 

Potrzeba dziś podstawowego pakietu energetycznego, który będzie chronił polskie rodziny i polskie przedsiębiorstwa. Jeżeli rząd nie zareaguje na te potrzeby, będziemy przedstawiać rozwiązania dobre dla Polaków, a także dla biznesu.”
Mateusz Morawiecki  – Przewodniczący Zespołu Pracy dla Polski

Uczestnicy debaty otwierającej

Posiedzenie Zespołu Pracy dla Polski w obszarze Tarcz Antyinflacyjnych odbyło się 6 lutego 2024 r.

Od 2021 roku wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Poseł na Sejm RP IX i X kadencji. W latach 2017–2023 prezes Rady Ministrów stojący na czele swojego pierwszego, drugiego i trzeciego gabinetu. W latach 2007-2015 prezes Banku Zachodniego WBK.

Polski polityk i prawnik, radca prawny, poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji, w 2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, w latach 2019–2022 sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, w latach 2022–2023 minister rozwoju i technologii.

Polski menadżer branży energetycznej i ekonomista. W latach 2020-2021 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych w Polskiej Grupie Energetycznej. Od 1 kwietnia do 21 lipca 2021 prezes zarządu Tauron Polska Energia. Od 5 sierpnia 2021 wiceprezes Banku Pekao SA.

Redaktor Naczelny BiznesAlert.pl. Analityk sektora energetycznego od 2009 roku. Wykładowca akademicki i redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Poseł na Sejm RP, wiceminister rozwoju w latach 2019-2023

Polityk, politolog i menedżer kultury. Posłanka na Sejm IX kadencji, w latach 2015–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, w latach 2018–2019 minister przedsiębiorczości i technologii w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego, w latach 2019–2020 minister rozwoju w jego drugim gabinecie, w 2020 wiceprezes Rady Ministrów, w 2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Polityk, nauczycielka, urzędniczka, działaczka oświatowa i samorządowiec. W latach 2012–2014 wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego, w latach 2015–2016 wicestarosta powiatu ostrowskiego, w latach 2016–2018 wicewojewoda wielkopolski, w latach 2018–2019 prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Posłanka na Sejm IX i X kadencji (od 2019). W latach 2019–2020 minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a w latach 2020–2023 minister rodziny i polityki społecznej w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego, w 2023 minister rozwoju i technologii w trzecim rządzie tego samego premiera.

Menedżer i urzędniczka państwowa, w latach 2019–2023 podsekretarz stanu w resortach związanych z rodziną i polityką społeczną.

{"cpt":"blog","style":"2","columns":"3","show":"6","from_category":["tarcze"],"order":"DESC","orderby":"DESC"}

Wypowiedzi ekspertów

Podczas drugiego spotkania Zespołu Pracy dla Polski

“Rozwiązania, o których dziś debatowaliśmy, to podstawowa ważna ulga dla społeczeństwa. Dziś rodziny muszą borykać się z wieloma wyzwaniami, w tym z wysokimi ratami kredytów. Dlatego tym bardziej potrzebne są dziś regulacje osłonowe związane z energią, czy cenami żywności.

 

Dzisiaj Polacy płacą raty kredytów nawet o kilkadziesiąt procent wyższe w stosunku do tego, na co zgadzali się podczas zawiera umów. Polacy potrzebują oddechu, potrzebują wsparcia.

Waldemar Buda  

 

“Jak powinno działać odpowiedzialne państwo i odpowiedzialny rząd? Podczas lat naszej władzy wprowadzaliśmy liczne programy, które miały na celu poprawę sytuacji polskich rodzin. Od programu 500+ po 13-stą i 14-stą emeryturę. W czasie pandemii poprzez silną interwencję państwa zadbaliśmy o to, by Polacy nie tracili pracy.

 

Dziś koalicja prowadzona przez premiera Tuska ma szansę zadbać o polskie rodziny. To, jak państwo wspiera rodziny, pokazuje, na ile rządzący są odpowiedzialni.

 

Niestety, dziś brakuje konkretnych projektów i rozwiązań. Mamy tematy zastępcze. Dominuje pokazywanie tego, co przez lata rząd PiS zrobił złego. Tymczasem ignorowane są priorytety. Dobro Polaków. My będziemy pilnować tego, by te fundamentalne tematy nie były ignorowane.”
Marlena Maląg  

 

Podziel się opinią

Do dyskusji i współpracy zapraszamy wszystkich, którym bliskie są sprawy Polski.
Jeżeli masz przemyślenia w temacie Tarcz Antyinflacyjnych – koniecznie dołącz do rozmów.
Wspólnie stwórzmy odpowiedzialną politykę kierowania państwem.

Tarcze Antyinflacyjne