W ramach debaty zorganizowanej przez Zespół Pracy dla Polski lider zespołu Mateusz Morawiecki dyskutował z gronem ekonomistów na temat stanu polskich finansów publicznych i kluczowych obecnie wyzwań sektora.

W dyskusji zorganizowanej przez Zespół Pracy dla Polski wzięli udział eksperci, ekonomiści oraz przedstawiciele organizacji przedsiębiorców.

W panelu dyskusyjnym pojawili się:

  • Jan Oleszczuk – Zygmuntowski Współprzewodniczący Polska Sieć Ekonomii
  • Robert Gwiazdowski – ekonomista, prawnik, komentator gospodarczy i polityczny;
  • Konrad Banecki – Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Gospodarczego;
  • Zbigniew Krysiak – Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana;
  • Katarzyna Szwarc – Visiting Fellow in Sustainable Finance at Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment, London School of Economics and Political Science
  • Iwo Augustyński – pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Członek Fundacji Lipińskiego.

Na początku debaty lider zespołu pracy dla Polski, były Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki podkreślał, że finanse publiczne mają ogromne znaczenie dla potencjału inwestycyjnego państwa.

„Od stanu finansów publicznych zależy zdolność każdego państwa do realizacji wielkich projektów inwestycyjnych. A od tych projektów zależy stabilność i rozwój państw. Należy też pamiętać, że finanse publiczne są stale obserwowane i kontrolowane przez instytucje międzynarodowe, np. Komisję Europejską, czy agencje ratingowe. Dlatego rządzący muszą dbać o finanse publiczne, w tym wskaźniki długu publicznego, w sposób transparentny” – stwierdził premier.

Eksperci biorący udział w debacie przyznawali, że dziś Polska znajduje się w miejscu, w którym może aktywnie myśleć o inwestycjach.

„Dziś inwestycje zagraniczne walą drzwiami i oknami do Polski. Włączyliśmy się w globalne łańcuchy wartości. Obecnie stan polskich finansów publicznych jest na tyle dobry, byśmy mogli spokojnie rozmawiać o projektach inwestycyjnych, czy wydatkach zbrojeniowych” – zaznaczał Jan Oleszczuk-Zygmuntowski.

Katarzyna Szwarc zwracała uwagę na zmianę paradygmatu polskiego myślenia w kwestii inwestycji i długu publicznego.

„Jako społeczeństwo zaczęliśmy wierzyć w to, że dług nie musi być zły, o ile jest zaciągany w konkretnych rozwojowych celach. Celach, które mogą nam pozwolić na wspięcie się na kolejny szczebel na drabinie rozwoju gospodarczego” – mówiła.

Iwo Augustyński podkreślał, że system podatkowy powinien być rozpatrywany kompleksowo:

„Nie powinniśmy się skupiać w obecnych czasach tylko i wyłącznie na problemie wysokości długu publicznego. Warto myśleć szerszej, o inwestycjach, o edukacji, o środkach przeznaczanych na rozwój społeczny. To system naczyń połączonych, nie tylko proste pytanie o wysokość podatków” – stwierdził ekspert.

W czasie debaty podejmowano wiele wątków dotyczących kształtowania podatków, znaczenia społecznego zmian podatkowych oraz szeroko pojętych wyzwań inwestycyjnych Polski.

 

{"cpt":"blog","style":"2","columns":"3","show":9,"from_category":["debata-o-finansach-publicznych"],"order":"DESC","orderby":"DESC"}

Wypowiedzi ekspertów

Podczas debaty o stanie finansów publicznych