W debacie o stanie finansów publicznych wziął udział Iwo Augustyński, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Członek Fundacji Lipińskiego.

Państwo powinno inwestować, bo je na to stać. Musimy umiejętnie kształtować system podatkowy. Przed inwestycjami nie może nas powstrzymywać lęk przed długiem publicznym.
Iwo Augustyński
pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Dziś jako państwo znajdujemy się na takim poziomie rozwoju gospodarczego, że możemy sobie pozwolić na wielkie projekty inwestycyjne, które pozwolą nam na dalszy wzrost. Problemem naturalnie jest kwestia zarządzania tymi projektami.


Nie powinniśmy się skupiać w obecnych czasach tylko i wyłącznie na problemie wysokości długu publicznego. Warto myśleć szerszej, o inwestycjach, o edukacji, o środkach przeznaczanych na rozwój społeczny. To system naczyń połączonych, nie tylko proste pytanie o wysokość podatków.


Musimy także zadawać sobie nieustannie pytanie o to, jak chcemy kształtować system podatkowy, by był sprawiedliwy. Jak likwidować nierówności gospodarcze? Czy lepiej poprzez progresywny system podatkowy, czy może przez modelowanie wysokości pracy minimalnej? To są ważne problemy, o których trzeba dyskutować.


Finanse publiczne. Stan i wyzwania.

Debata organizowana przez Zespół Pracy dla Polski

Dołącz do debaty

Email

kontakt@dlapolski.pis.org.pl

Jeśli los Polski leży Ci na sercu i masz własne pomysły na poprawę warunków życia Polaków, serdecznie zachęcamy do podzielenia się nimi z nami.

Napisz do nas jeżeli:

  • Masz pomysł w jakim obszarze powinna być zorganizowana debata.
  • Chcesz dostawać zaproszenia na debaty.
  • Chcesz być prelegentem na naszych debatach. W takim przypadku koniecznie dołącz materiały o sobie.
  • Masz inne wnioski i pomysły, którymi chcesz się z nami podzielić.