W debacie o stanie finansów publicznych organizowanej przez Zespół Pracy dla Polski wziął udział Jan Oleszczuk-Zygmuntowski, Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii.

Polska gospodarka jest w dobrej kondycji. Musimy jednak myśleć o nowych impulsach rozwojowych, także w kontekście systemu podatkowego.
Jan Oleszczuk-Zygmuntowski
Wiceprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii

Dziś inwestycje zagraniczne walą drzwiami i oknami do Polski. Włączyliśmy się w globalne łańcuchy wartości. Obecnie stan polskich finansów publicznych jest na tyle dobry, byśmy mogli spokojnie rozmawiać o projektach inwestycyjnych, czy wydatkach zbrojeniowych. Jeżeli ktoś dziś chciałby usilnie bronić się przed długiem, stosuje pewnego rodzaju anachronizm.


Można zmniejszać PIT, czy CIT, a jednocześnie zwiększać wpływy do budżetu. Ale należy zwracać uwagę na to, jakim dokładnie grupom społecznym czy podmiotom biznesowym zmniejszamy podatki. Powinniśmy dążyć do tworzenia jednolitego, spójnego i sprawiedliwego systemu podatkowego.


Dzisiaj świat toczy rywalizację technologiczną, w kwestii innowacji. My dziś musimy inwestować w kapitał ludzki, to jest nasza szansa. Zarazem jeżeli chcemy stanąć do rywalizacji z nowoczesnym światem toczącym wojnę technologiczną, musimy inwestować w edukację i w badania. Musimy tak kształtować zarazem nasz system podatkowy, by realnie wspierać zrównoważony rozwój.

Finanse publiczne. Stan i wyzwania.

Debata organizowana przez Zespół Pracy dla Polski

Dołącz do debaty

Email

kontakt@dlapolski.pis.org.pl

Jeśli los Polski leży Ci na sercu i masz własne pomysły na poprawę warunków życia Polaków, serdecznie zachęcamy do podzielenia się nimi z nami.

Napisz do nas jeżeli:

  • Masz pomysł w jakim obszarze powinna być zorganizowana debata.
  • Chcesz dostawać zaproszenia na debaty.
  • Chcesz być prelegentem na naszych debatach. W takim przypadku koniecznie dołącz materiały o sobie.
  • Masz inne wnioski i pomysły, którymi chcesz się z nami podzielić.