Jednym z najobszerniejszych minusów przeanalizowanych w raporcie „Był Plus Jest Minus” jest brak wsparcia społeczeństwa w potrzebie. Wnioski z analizy są miażdżące i pokazują kompletne odejście od dotychczasowej polityki państwa, które wspierało i uruchamiało Tarcze. Mateusz Morawiecki, przewodniczący Zespołu Praca dla Polski, podczas dzisiejszego objazdu po Polsce omawia z Polakami druzgocące wnioski z opublikowanego dziś raportu.

Ośmieszająca tarcza dla przedsiębiorców, którzy stracili swoje biznesy w pożarze hali na Marywilskiej

Głęboką niezgodę powodują działania rządu wobec przedsiębiorców, którzy prowadzili swoje biznesy w spalonej przed kilkoma tygodniami hali przy ulicy Marywilskiej. 

„Ze 100 konkretów zostało marne 10 i to takich niezbyt ważnych. Tutaj mamy bardzo konkretny przykład jak wygląda brak działania PO. Tutaj ludziom, którzy stracili dorobek życia, zaproponowano 2000 zł. Porównajmy to z działaniami rządu PiS, który w sytuacjach kryzysowych wprowadzał tarcze, takie jak: Rządowa Tarcza Energetyczna, Rządowa Tarcza Solidarnościowa, Rządowa Tarcza Antyinflacyjna oraz Program pomocy dla przedsiębiorców” podkreślił Mateusz Morawiecki.

Małgorzata Gosiewska dodała: „Domagam się działań od prezydenta Trzaskowskiego. Jest spalona hala, miejsce pracy dla wielu firm, które tu prowadziły działalność. W tej chwili nie widzę budowanych hali, alternatywy dla handlu, dla tych kupców, natomiast miasto skupiło się na rozmowach ze spółką, która do tej pory zarządzała tym miejscem, ze spółką bardzo mocno skonfliktowaną z kupcami.”

Emerytura Minus

W Wyszkowie Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami, aby porozmawiać o ich problemach. Szczególnie mocno dotknęło ich obniżenie 14. emerytury o blisko 900 zł.

„Dbać o ludzi czy zapominać o nich? To ta różnica w podejściu mojego rządu a rządu koalicji Donalda Tuska. 13. i 14. emerytura to były nasze osiągnięcia. A już dzisiaj rząd zaproponował obcięcie 14. emerytury. Od 1 kwietnia rosną ceny żywności o co najmniej kilkanaście procent” powiedział Mateusz Morawiecki.

Przed wyborami rząd zapowiadał podwójną waloryzację świadczeń, tymczasem już przy pierwszej okazji znacząco obniżył stawkę świadczenia, które otrzymywali seniorzy. W okresie rządów PiS nigdy nie zdarzyło się zmniejszenie świadczeń dla emerytów, a wzrost minimalnej emerytury w latach 2015-2023 przekroczył 115%, uwzględniając 13. i 14. emeryturę.

„Apelujemy do Premiera Donalda Tuska – Panie Premierze, Pan jednym rozporządzeniem może przywrócić wysokość tej czternastej emerytury do kwoty ponad 2600 zł. Wystarczy do tego jeden pański podpis i dobra wola. Ale widzimy, że tej dobrej woli nie ma. Ta czternasta emerytura, która przecież ma trafić do tych najmniej uposażonych, do tych seniorów, którzy żyją najskromniej, ona miała być wsparciem w tych trudnych czasach, które obecnie trwają” podkreśliła Maria Koc.

Był Plus Jest Minus

Raport z pierwszego półrocza rządu Donalda Tuska

Pół roku to wystarczający okres, aby oddzielić skutki działań poprzedników od tych prowadzonych przez nową koalicję. Pozwala to na rzetelną ocenę wpływu polityki obecnego rządu na sytuację kraju i obywateli.

Zespół Pracy dla Polski pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego intensywnie pracował nad oceną działań nowego rządu. Wyniki ich pracy są miażdżące i zostały zaprezentowane w specjalnym raporcie, który jest już dostępny do pobrania i samodzielnej oceny.

Raport szczegółowo przedstawia stan Polski i Polaków w kluczowych obszarach działalności państwa, w tym:

Raport ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami polityki obecnej ekipy rządzącej, które mogą wpłynąć na jakość życia polskich rodzin w najbliższej przyszłości. Przedstawia również, jakie skutki może mieć kontynuacja ich polityki dla przyszłych pokoleń.

Zapraszamy do pobrania raportu i samodzielnej oceny sytuacji Polski po sześciu miesiącach rządów polityków, których naczelnym hasłem była „zmiana”.